Kryptowaluty – jak nimi handlować?

Jeśli chcesz nauczyć się, jak handlować kryptowalutami, istnieje kilka ważnych kroków, które powinieneś podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Z mojej perspektywy nie jest konieczne żebyś wiedział jak działa blockchain i jakie są jego unikalne cechy lub na czym polega wydobywanie kryptowalut. Oczywiście ta wiedza może Ci się przydać, jednakże do spekulacji nie jest niezbędna.

BTC, ETH

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej platformy handlowej, która oferuje handel kryptowalutami. Istnieje wiele różnych platform handlowych (scentralizowanych i zdecentralizowanych), z których możesz korzystać. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że wybierasz platformę, która jest bezpieczna, niezawodna i łatwa w użyciu.

Poniżej w linku znajduje się lista giełd kryptowalutowych scentralizowanych na których sprawdzany jest stosunek otwartych zleceń short/long. Na ten moment nie musi Ci to nic mówić dlatego potraktuj tą listę jako spis giełd o największej popularności:

https://www.coinglass.com/LongShortRatio

W temacie bezpieczeństwa warto również wspomnieć o wyborze odpowiedniego “crypto wallet” będącego swojego rodzaju kontem na którym po za giełdą trzymamy kryptowaluty, jednakże na to przyjdzie jeszcze czas.

Połowa drogi do sukcesu:

Następnie musisz wybrać odpowiednią metodę handlową, która odpowiada Twojemu stylowi inwestycyjnemu i celom. Możesz wybierać między różnymi metodami, takimi jak day trading, swing trading, position trading czy scalping. Ważne jest, abyś poznał i zrozumiał różnice między tymi pojęciami i wybrał opcję najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Wyjaśnienie powyższych pojęć znajdziesz tutaj: ZOBACZ

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich kryptowalut na których będziesz chciał opierać swoją strategię. Istnieje wiele różnych grup kryptowalutowych, które mają również odmienne zadania. Z perspektywy spekulacji giełdowych i holdingu czym głównie będziemy się zajmować wystarczy wiedzieć:

  • Kryptowaluty oparte o Proof-of-Work (PoW) – Bitcoin, Litecoin, Dash
  • Kryptowaluty oparte o Proof-of-Stake (PoS) – Ethereum, Cardano itp.
  • Stablecoiny – Tether, USDC, DAI itp.

Jeżeli interesuje Cię bardziej rozbudowany podział albo nawet z samej ciekawości chciałbyś zobaczyć jak wiele grup krypto istnieje to czytelnie zaprezentowano to w linku poniżej:

https://jes.al/crypto-table/

O tym które wybrać pod daną strategię handlu oraz kiedy najlepiej kupować będziemy wyjaśniali sobie w kolejnych wpisach.

Ostatecznie, aby handlować krypto skutecznie, powinieneś nauczyć się, analizować wykresy i używać narzędzi analitycznych. Poznanie wskaźników analizy technicznej będzie podstawą dalszej naszej przygody. Już niebawem średnie kroczące, wskaźniki MACD i RSI nie będą dla Ciebie nowością. Narzędzia te pomogą Ci zrozumieć ruchy cenowe i dokonać lepszych decyzji handlowych.

Podsumowanie:

Jeśli chcesz nauczyć się, jak handlować krypto, musisz zrozumieć rynek kryptowalut, wybrać odpowiednią platformę handlową, wybrać strategię handlową, wybrać odpowiednią kryptowalutę, nauczyć się analizować wykresy i używać narzędzi analitycznych. Na sam początek to wszystko wydaje się być bardzo zawiłe ale spokojnie wprowadzę Cię do świata kryptowalut krok po kroku.