Darmowe źródła danych rynków finansowych

Wzbogacenie niektórych strategii gry na giełdzie o różnego rodzaju skrypty napisane zarówno w języku Python jak i Pine Script jest wręcz konieczne. Ponad to, dobrze napisany wskaźnik umożliwia sprawniejsze poruszanie się po wykresach świecowych. Niemalże każdy uczestnik rynku poszukuje coraz to nowszych rozwiązań przynoszących coraz to większe korzyści finansowe. Galopujący świat oraz szybki rozwój branży IT w tym sztucznej inteligencji znacząco wpływa na metody spekulacji na rynku kryptowalut. Pisanie kodu oraz różnych wskaźników jest niewątpliwie pomocne ale do ich stworzenia potrzebne są po prostu dane. W tym wpisie chciałbym pokazać Ci mój drogi czytelniku w jaki sposób i z jakich źródeł wygodnie za pomocą bibliotek języka Python można pobierać niezbędne dane.

Zestawienie źródeł danych dla rynków finansowych

Przygotowując poniższe zestawienie brałem pod uwagę kilka kryteriów. Pierwsze kryterium to uniwersalność rozwiązania to znaczy takie, które oferuje nam dane finansowe nie tylko ze świata kryptowalut. Drugie kryterium to prostota rozwiązania i łatwość w dostępie do danych.

MIEJSCE NUMER I

Pierwsze miejsce zajmuje ze względu na swoją uniwersalność. Za pomocą biblioteki Python yfinance, którą możemy zainstalować w bardzo prosty sposób używając wiersza poleceń:

pip install yfinance
Python

Dostajemy dostęp do danych niemalże każdego instrumentu finansowego w różnych interwałach czasowych. Za pomocą tego rozwiązania możemy w łatwy sposób sprawdzić np. korelacja pomiędzy rynkiem kryptowalut a tradycyjnymi instrumentami finansowymi. Wszystkie potrzebne informacje do skorzystania z tego rozwiązania znajdziemy w linku poniżej:

https://github.com/ranaroussi/yfinance

MIEJSCE NUMER II

Miejsce drugie ze względu ze względu na uniwersalność jednakże w tym wypadku mniejszą elastyczność rozwiązania niż pozycja pierwsza trafia dla Tradingview. Podobnie jak w pierwszym przypadku instalujemy naszą bibliotekę za pomocą pip install:

pip install tradingview-ta 
Python

Tutaj jak wspominałem zamieszanie jest trochę większe, ponieważ potrzebujemy jeszcze wyszukać odpowiednie symbole giełdowe których dane chcemy pobierać. Do tego celu twórca rozwiązania stworzył stronę z prostą wyszukiwarką której link zamieszczam poniżej:

https://tvdb.brianthe.dev/

Całą potrzebną dokumentację znajdziemy w linku poniżej:

https://python-tradingview-ta.readthedocs.io/en/latest/usage.html#importing-tradingview-ta

MIEJSCE NUMER III

W zestawieniu na trzeciej pozycji znalazło się bardzo praktyczne rozwiązanie jednakże ograniczone tylko do rynku kryptowalut i informacji z giełdy Binance. Co ciekawe żeby pobrać dane wykorzystamy tutaj bibliotekę Python request dzięki czemu nie musimy zakładać konta na wyżej wymienionej giełdzie i używać API key.

Do pobrania danych w wyżej wymieniony sposób potrzebujemy mieć zainstalowaną bibliotekę request co możemy zrobić w bardzo prosty sposób używając w wierszu poleceń komendy:

pip install requests
Python

W kolejnym kroku musimy napisać krótki fragment kodu za pomocą którego pobierzemy dane za pomocą api binance:

url = 'https://api.binance.com/api/v3/klines'
symbol = 'BTCUSDT'
interval = '1d' # Interwał czasowy (1d oznacza dzienny)

# Parametry zapytania
params = {
  'symbol': symbol,
  'interval': interval,
}
Python

Żeby dane wyświetliły się na naszych ekranach musimy napisać bardzo proste zapytanie którego bardzo podstawowa wersja znajduje się poniżej:

# Wykonanie zapytania
response = requests.get(url, params=params)

# Sprawdzenie, czy zapytanie zakończyło się sukcesem (kod odpowiedzi 200)
if response.status_code == 200:
  # Parsowanie danych JSON
  data = response.json()

  # Wyświetlenie pobranych danych
  print("Dane finansowe Bitcoina:")
  for candle in data:
    print(f"Czas: {candle[0]}, Otwarcie: {candle[1]}, Zamknięcie: {candle[4]}")
else:
  print(f"Błąd zapytania. Kod odpowiedzi: {response.status_code}")
Python

Całą potrzebną dokumentację znajdziemy w linku poniżej:

https://binance-docs.github.io/apidocs/spot/en/#compressed-aggregate-trades-list

Podsumowanie

Zapewne jak Internet długi i szeroki tak tyle innych sposobów możemy jeszcze znaleźć na pobieranie darmowych źródeł danych rynków finansowych. W tym zestawieniu chciałem pokazać rozwiązania z których ja sama najczęściej korzystam tworząc różnego analizy. Na kolejnych stronach blogu będę starał się sukcesywnie umieszczać w zakładce Python & Pine Script już gotowe skrypty wykorzystujące wcześniej wspomniane darmowe źródła danych rynków finansowych. Zapraszam do dalszej lektury!