Zlecenie STOP LOSS na rynku kryptowalut.

Stosowanie zlecenia stop loss w handlu kryptowalutami, takimi jak Etherium, może pomóc inwestorom zabezpieczyć pozycje przed nagłymi i niekorzystnymi ruchami cenowymi na rynku kryptowalut. Zawsze ważne jest, aby pamiętać, że zlecenie stop loss nie zapewnia pełnej ochrony przed stratami, zwłaszcza w przypadku sytuacji ekstremalnych lub niezwykłej zmienności rynku.

Jak obliczyć stop loss na rynku krypto dla pozycji long?

Otwieram pozycję LONG czyli spekuluje że cena wzrośnie:

  1. Całkowity kapitał wynosi 1000 USD przekonwertowany na stablecoin czyli np. 1000 USDT.
  2. Otwieram pozycję na 10% naszego kapitału. Pozycja będzie otwarta o wartości 100 USDT ponieważ:
    0,1 x 1000 USDT = 100 USDT
  3. Jeżeli cena przy jakiej otworzyłem pozycję wynosi 1000 USDT wówczas żeby stop loss wynosił 2% ustawiam go na kwocie 980 USD. Wynika to z prostej kalkulacji 1000 – (0,02 x 1000) = 980 USD
  4. Zlecenie zostało otworzone o wartości 100 USDT jednakże w razie pomyłki nie tracę całości tylko 2 USDT.

Spekulując że cena wzrośnie:

Poniżej na grafice zilustrowałem sytuację na Etherium. Poziom otworzenia pozycji wynosi 1700 USDT a stop loss ustawiłem na poziomie 1666 USDT.

stop loss grafika long - sfera managera
stop loss grafika short – sfera managera

Jak obliczyć stop loss na rynku krypto dla pozycji short?

Otwieram pozycję SHORT czyli spekuluje, że cena spadnie:

  1. Całkowity kapitał wynosi 1000 USD przekonwertowany na stablecoin czyli np. 1000 USDT.
  2. Otwieram pozycję na 10% naszego kapitału. Pozycja będzie otwarta o wartości 100 USDT ponieważ 0,1 x 1000 USDT = 100 USDT.
  3. Jeżeli cena przy jakiej otwieram pozycję wynosi 1000 USD wówczas żeby stop loss wynosił 2% powinniśmy ustawić go na kwocie 1020 USD. Wynika to z prostej kalkulacji 1000 + (0,02 x 1000) = 1020 USD.
  4. Zlecenie zostało otworzone o wartości 100 USDT jednakże w razie pomyłki nie stracę całości tylko 2 USDT.

Spekulując że cena spadnie:

Poniżej na grafice zilustrowałem sytuację na Etherium. Poziom otworzenia pozycji wynosi 1850 USDT a stop loss ustawiłem na poziomie 1887 USDT.

stop loss grafika long- sfera managera
stop loss grafika long- sfera managera

Jak stop loss mnie zabezpiecza?

Jeżeli otwierasz pozycję short (zakładasz że cena spadnie) wówczas stop loss ustawiasz powyżej ceny wejścia. Jeżeli na rynku zmieni się kierunek podążania ceny tzn. zakładałeś, że cena spadanie a ta wzrosła, wówczas pozycja zostanie zamknięta. Spekulacja okazuje się nietrafiona.

Zabezpieczenie polega na tym, że oczywiście straciłeś pieniądze w tej transakcji ale nie cały swój kapitał tylko część przeznaczoną na daną transakcję. Jeżeli kierunek podążania rynku zmieniłby się na dłużej a nie złożyłeś zlecenie stop loss wówczas Twoje konto zostałoby wyczyszczone do zera.

Sytuacja odwrotna jest w przypadku w którym zamierzasz otworzyć pozycję long (zakładasz że cena wzrośnie) wówczas Twój stop loss jest ustawiany poniżej ceny wejścia. Jeżeli na rynku zmieni się trend  tzn. zakładałeś że cena wzrośnie a ta spadła, wówczas pozycja zostanie zamknięta. Analogicznie jak w przypadku short tracisz w tej pozycji środki ale tylko ich część a nie wszystkie jakie zgromadziłeś na koncie.

Co to jest dźwignia finansowa na futures?

Kontrakty futures to umowy, w których inwestorzy mogą spekulować na wzrost lub spadek cen aktywów bazowych, takich jak kryptowaluty. Handel futures umożliwia zarabianie na zmienności cen kryptowalut bez konieczności ich posiadania fizycznego.

Natomiast dźwignia finansowa na kontraktach futures to mechanizm, który umożliwia inwestorom zwiększenie potencjalnych zysków (ale również strat) poprzez zainwestowanie mniejszej ilości kapitału niż wymagana wartość kontraktu. Pozwala to na kontrolowanie większej pozycji na rynku, niż wynikałoby to z dostępnych środków.

Dźwignia finansowa a stop loss na futures

W praktyce, jeśli inwestor ma kapitał 100 USDT i używa dźwigni 10:1, może otworzyć pozycję futures o wartości 1000 USDT. Jeśli cena rynkowa wzrośnie o 1%, inwestor może osiągnąć zysk 10 USDT (1000 * 0,01), co jest równoważne 10% jego pierwotnego kapitału.

Warto pamiętać, że dźwignia działa w obie strony, co oznacza, że straty również są multiplikowane. Jeśli cena rynkowa spadnie o 1%, inwestor może stracić 10 USDT, co jest równoważne 10% jego pierwotnego kapitału.

Jeżeli otworzysz pozycję z dźwignią 10:1, nietrafiona spekulacja z pewnym przybliżeniem będzie kosztować 10 razy więcej, gdyż dźwignia wynosi 10:1. Wyrzucenie z rynku przy takiej dźwigni, spowoduje stratę nie 2% lecz 20%.

Podsumowanie

W handlu na rynku kryptowalut bardzo dobrą praktyką jest stosowanie zleceń zabezpieczających typu stop loss. Podczas stosowania dźwigni ryzyko wzrasta wraz z wielkości samej dźwigni dlatego stop loss jest koniecznością. Takie podejście stanowi podstawę zabezpieczania własnego kapitału i wpisane jest w zarządzanie ryzykiem o czym więcej możesz przeczytać tutaj.