Jedna rzecz – Gary Keller, Jay Papasan cz.1

Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

W rozdziale pierwszym autor Gary Keller stara się nas przekonać że wielozadaniowość jest jednym wielkim marnotrawstwem. To tutaj już na 12 stronie zostanie opisany efekt domina będący charakterystyczną ilustracją związaną z tytułem. Prawdopodobnie jedna kostka domina jest w stanie przewrócić kolejną nawet o połowę większą stąd układając odpowiednio dużo i dużych kostek moglibyśmy przewrócić np. wieżę Eiffla.

Jedna rzecz – Gary Keller

Przekładając tego typu podejście na nasze życie powinniśmy codziennie zacząć od ustalania priorytetów czyli wybrania tej jednej najważniejsze kostki domina bo jej przewrócenie zapoczątkuje cały cykl zdarzeń i zaprowadzi nas do realizacji danego celu.

“dlaczego to podejście się sprawdza? Ponieważ tajemnica wyjątkowego sukcesu tkwi w odpowiednim aranżowaniu sekwencji zdarzeń a nie w ich jednoczesności”

Gary Keller, 2018, s. 15-16

Przenieśmy się o dobrych kilka stron dalej… || Jedna rzecz – Keller Gary

W tym paragrafie postaram się przybliżyć rozdział czwarty. Znajdziemy tutaj znane z innych publikacji podejście do tworzenia harmonogramu dnia. Zgodnie z tą metodą powinniśmy wypisać każdego dnia zadania jakie należy zrealizować i umieścić je w ramach czasowych. Prawdopodobnie dzięki takiemu postępowaniu nasza praca będzie uporządkowana i znaczniej bardziej wydajna. Gary Keller ma nieco inne podejście do tematu:

“Listy zadań są pozbawione ważnego pierwiastka: intencji dążenia do sukcesu. Gorzej, większość takich spisów to tak naprawdę błagalne litanie o przetrwanie kolejnego dnia…”

Gary Keller, 2018, s. 34-35

Autor proponuje założenie odpowiedniej liczby filtrów tak aby listę zadań po prostu maksymalnie ograniczyć. Wystarczy że każdemu punktowi nadamy odpowiedni priorytet lub wagę.

Lista zadan; Jedna rzecz – Gary Keller

Należy tutaj zwrócić uwagę na samo słowo priorytetowy będące synonimem słowa najważniejszy a najważniejszy cel jest po prostu jeden – nawiązanie do tytułu samej książki. W myśl zasady Pareta (20/80) wystarczy w takim układzie wykonać zadanie najważniejsze aby szybko przybliżyć się do realizacji całego planu dnia.

“Myśleć z rozmachem ale działać selektywnie”

Gary Keller, 2018, s. 41

“Sprawy zawsze da się podzielić na te trochę mniej i trochę bardziej istotne, a spośród tych ostatnich jedna będzie bezwzględnie najważniejsza”

Gary Keller, 2018, s. 41

Lecimy dalej…

Wielozadaniowość niczego nie usprawnia ani nie zwiększa wydajności a co więcej stanowi doskonały przepis na to by zrobić mniej. To jedne z pierwszych sformułowań jakie znajdziemy na początku następnego rozdziału. Przez kolejne strony dostajemy serię dowodów popartych statystykami i badaniami świadczących o braku korzyści płynących z wykonywania wielu zadań na raz. Statystycznie pracownik biurowy jest odrywany od swojej pracy średnio co 11 minut. Tak więc przez niemal jedną trzecią dnia tracimy czas na ponowne wdrażanie się w realizowane zadania. Należy tutaj pamiętać że wielozadaniowe nie są nawet najszybsze komputery na świecie mimo że potocznie przyjęła się taka opinia. Nawet te najdoskonalsze maszyny realizują zadanie po zadaniu tylko w tak krótkim czasie że określono to mianem wielozadaniowości. 

Dyscyplina, nawyk, silna wola || Jedna rzecz – Gary Keller

Kolejne strony odsłaniają ciekawe spojrzenie na temat dyscypliny, nawyku oraz silnej woli. Ponad to okazuje się że silna wola to zasób którego ilość w naszym organizmie jest zmienna i wraz z upływem dnia maleje. Silna wola jest nam potrzebna do rozpoczęcia danego zadania a za jego realizację odpowiada dyscyplina oraz nawyk. Co więcej Gary Keller twierdzi że dyscyplina jest potrzebna tylko do tego aby przez kolejne 66 dni wytrzymać w danym postanowieniu, ponieważ później owe postanowienie staje się nawykiem. Ponad to wykonywanie rutynowych czynności kosztuje dużo mniej energii a do realizacji wielkiego celu potrzeba zrealizowania sporej liczby małych kroków.