Jak dzielimy kryptowaluty?
Na samym początku przygody z kryptowalutami należy wiedzieć, że każda kryptowaluta ma inne zastosowanie i służy do czegoś innego. Część z nich rozwiązuje konkretne problemy technologiczne inne zabezpieczają i szyfrują dane lub służą jako środki płatnicze. Absolutne minimum znajduje się w pięciu poniższych punktach.
- Stablecoiny są kryptowalutami, które zaprojektowane są w celu zapewnienia stabilnej wartości względem innego aktywa, takiego jak dolar amerykański, euro lub złoto.
- Kryptowaluty anonimowe, takie jak Monero czy Zcash, zapewniają większą prywatność i anonimowość transakcji niż inne kryptowaluty.
- Platformy blockchain, takie jak Ethereum czy Cardano, umożliwiają tworzenie i uruchamianie aplikacji opartych na technologii blockchain.
- Kryptowaluty użytkowe, takie jak Filecoin, mają na celu rozwiązanie konkretnych problemów w ramach swojej branży.
- Kryptowaluty płatnicze, takie jak Bitcoin czy Litecoin, służą jako środek płatniczy, umożliwiając szybkie i tanie przesyłanie pieniędzy bez pośredników.
Jakie kryptowaluty potrzebuje do spekulacji?
Do rozpoczęcia spekulacji w głównej mierze będziesz potrzebował/potrzebowała stabelcoinów, które stanowią odpowiedniki środków płatniczych takich jak dolar czy euro. Obecnie istnieje wiele różnych stabilnych monet (stablecoinów), ale najpopularniejsze i najbardziej powszechne to:
- Tether (USDT) to największy i najstarszy stablecoin. Powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1 stanowi jeden z filarów portfela każdego spekulanta.
- Binance USD (BUSD) jest drugim najpopularniejszym stablecoinem opracowanym przez giełdę Binance. Podobnie jak USDT jest również powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1.
- USD Coin (USDC) to stablecoin opracowany przez firmę Circle. Jest dobrym rozwiązaniem pod kątem dywersyfikacji portfela i trzymania większych kwot w stabelcoinach. USDC jest powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1.
- TrueUSD (TUSD) – stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1, który ma być w pełni przejrzysty i audytowany.
- Dai (DAI) – stablecoin opracowany przez MakerDAO, który jest oparty na systemie zdecentralizowanym i oparty na Ethereum.
- Paxos Standard (PAX) oraz Gemini Dollar (GUSD) – stablecoiny również powiązane z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1 jednakże te w odróżnieniu od pozostałych maja być w pełni regulowane.
Trzy pierwsze elementy z powyższej listy stanowią popularne środki płatnicze na różnych giełdach. Wkrótce staną się Twoją podstawową walutą, z której będziesz korzystać. Tutaj dobrą praktyką jest cykliczne zamienianie nadwyżek finansowych zgromadzonych w walucie fiducjarnej, np. polskich złotych, na USDT, USDC, BUSD.
Po co mam kupować stabelcoiny USDT, USDC, BUSD?
Podczas spekulacji bardzo ważne jest działać na kryptowalutach o dużej płynności. Najwięcej transakcji związywanych jest pomiędzy stabelcoinami a innymi kryptowalutami. Ponadto, zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem polskim (2023 r.), nie musimy płacić podatku od zysków tak długo, jak trzymamy środki w formie cyfrowej. Należy to zrobić dopiero w momencie, gdy wypłacimy zyski z kryptowalut do waluty fiducjarnej, w naszym przypadku do złotówki. Dodatkowo, wygrane pozycje długie lub krótkie (short/long) na parach stabelcoin/kryptowaluta wynagradzają nas w stabelcoinach, za które na dowolnej giełdzie możemy dokonywać kolejnych transakcji.
W linku obok znajdziesz tablicę z podzielonymi kryptowalutami: https://jes.al/crypto-table/
Jeden komentarz do “Jak dzielimy kryptowaluty?”