Intryga, kłamstwo czyli skuteczna manipulacja

Przed nami kolejna książka z kategorii manipulacją, którą warto przeczytać. Książka została napisana jak typowy podręcznik a tym samym ilość treści, które można by zaprezentować jest bardzo duża. Każda technika manipulacyjna składa się z czterech kroków opisanych na samym początku w przejrzysty sposób.

Kroki potrzebne do wdrożenia techniki manipulacyjnej.
Kroki potrzebne do wdrożenia techniki manipulacyjnej.
  1. Wybór osoby docelowej.
  2. Przygotowanie do wdrożenia techniki.
  3. Zastosowanie danej techniki.
  4. Kontrola działania wprowadzonej techniki manipulacji.

TECHNIKA ATRAKCYJNOŚCI

Za jej pomocą stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach naszego celu, na którym będziemy używać manipulacji. W jaki sposób można to zrobić? Jak się okazuje postępując według zaproponowanego przez autorkę schematu to będzie bardzo proste.

Musimy tutaj uzbierać trochę informacji o zainteresowaniach naszej ofiary, cechach osobowości, nietuzinkowych upodobaniach czy przekonaniach religijnych. Istotny również może być język jakim posługuje się nasz cel a nawet charakterystyczne dodatki do garderoby. Następnie wdajemy się w rozmowę z naszą ofiarą, zaczynając od ogólnych pytań. Kolejno nasza rozmowa schodzi na zainteresowania i tematy które wcześniej zostały przez nas sprawdzone, oraz przygotowane. Dzięki temu wzbudzamy większe zainteresowanie a tym samym stajemy się bardziej atrakcyjni!.

TECHNIKA PRZYPODOBANIA

W przypadku zastosowania tej techniki manipulacyjnej nasz cel nie może być przypadkowy. Wybieramy tutaj osobę ustawioną wyżej w hierarchii.

Na celowniku wyższy rangą autorytet.

Co bardzo ważne miejsce przypodobania się nie może być przypadkowe, ponieważ jak schlebiać np. przełożonemu to już najlepiej bez obecności osób postronnych. Pochlebstwa w drugą stronę nie są źle odbierane, bo szef może przecież chwalić podwładnych natomiast gdy podwładny chwali szefa to na tle grupy często jest odbierane jako podlizywanie się – a takiego odbioru oczywiście chcemy uniknąć. Konkretne przykłady znajdziesz w filmie na dole wpisu 🙂

TECHNIKA MANIPULACJI – INTRYGA

Wyróżnikiem tej techniki jest fakt, że na cel będziemy wpływać pośrednio ponieważ do zrealizowania planu potrzebujemy osobę trzecią – sprzymierzeńca który finalnie spełni rolę tylko narzędzia.

Na celowniku nasza ofiara

Poszukiwanie narzędzia będzie pracochłonne, ponieważ poszukiwania musimy zacząć od otoczenia naszego celu. Najlepiej sprawdzi się osoba wpływowa lub powiązana emocjonalnie z naszym celem. Ponad to musimy mieć możliwość dotarcia do naszego przyszłego sojusznika. Idealnie nada się tutaj osoba, która również będzie widzieć korzyść z zaszkodzenia naszemu celowi.

Po co nam sojusznik do uszycia intrygi?

Startujemy razem z naszym celem w konkursie na posadę kierowniczą w kontroli jakości. Generalnie ta informacja okrążyła całą firmę i mamy wielu popleczników, jednakże patrząc na kompetencje nasz cel ma większe szanse na zajęcie w/w stanowiska. Jeżeli sami będziemy krytykować lub oczerniać naszego rywala wówczas mamy gwarancję, że nie otrzymamy awansu. Tutaj pomocny będzie sojusznik, który jest osoba bliską naszego celu a więc dużo bardziej wiarygodną.

W rozmowie z sojusznikiem w sekrecie wyjawiamy nowinę dotyczącą naszego rywala, który podobno zbiera na jego temat informacje w sprawie błędów przy prowadzeniu ostatniego projektu. Przecież to ewidentnie wskazuje, że nasz rywal chce się pozbyć z pracy naszego sojusznika. Ponad to po zajęciu stanowiska w kontroli jakości będzie to jeszcze łatwiejsze do zrealizowania.

Pamiętajmy, że wybór naszego narzędzia (sojusznika) nie był przypadkowy. Dobrze wiemy jak przekazanie nowiny o chęci pozbycia się sojusznika z pracy przez naszego rywala wpłynie na jego nastawienie. Tym oto sposobem nasze narzędzie staje się bardziej do nas przywiązane a jednocześnie negatywnie nastawione na naszego rywala.

Dorzucając do tego w wielkiej tajemnicy informację, o romansie naszego konkurenta z członkiem komisji gwarantujemy sobie przewagę używając w czystej postaci intrygi.

TECHNIKA MANIPULACJI – KŁAMSTWO

Przygotowanie się do kłamania to proces w głównej mierze polegający na zdobyciu wiedzy, która ustrzeże nasz przed ewentualnym wykryciem w roli kłamcy.

Przygotowanie się do kłamania jest bardzo proste. Wystarczy, że poznamy metody dzięki, którym w efektywny sposób będziemy w stanie oprzeć się próbom wykrycia. Warto zapamiętać, że nasz rozmówca podczas próby zdemaskowania kłamcy będzie brał pod uwagę w:

  • 55% mowę ciała,
  • 38% brzmienie głosu,
  • 7% treść naszych wypowiedzi.

Kiedy popatrzymy na rozkład procentowy rzeczy analizowanych przez naszego rozmówcę wtedy zobaczymy, że można nauczyć się dobrze kłamać. Dlaczego? – Ponieważ, sama treść wypowiedzi nie ma wielkiego znaczenia.

Wszystkie sposoby wykrycia kłamcy, oraz dużo więcej informacji o książce Glorii Beck znajdziesz w filmie poniżej:

Więcej materiałów dotyczących manipulacji znajdziesz: tutaj