Techniki manipulacji – odczarowane!

Do kategorii manipulacja trafia nowe podsumowanie książki Marka Skały pod tytułem Manipulacja Odczarowana.

W książce znajdziemy w bardzo przystępny sposób opisane skuteczne techniki manipulacji, które z powodzeniem możemy stosować niemal każdego dnia bez specjalnego przygotowania.

Jak sam autor podaje: od dzisiaj Manipulacja stała się odczarowana.

Tym razem w formie video zostały zaprezentowane najciekawsze techniki manipulacji – zapraszam do obejrzenia.

W filmie zostało zaprezentowane 7 technik skutecznej manipulacji.

1 technika manipulacyjna – magiczne słowo NIE

Pierwsza z nich dotyczy sprytnego użycia słowa NIE. To tutaj dość zaskakujące staje się w jaki sposób mózg buduje zdania.

Tak więc jeżeli mamy nie myśleć, dajmy na to o fioletowym słoniu to w pierwszej kolejności wyobrażamy sobie właśnie tego słonia – do którego później dodajemy słowo NIE i finalnie zbudowaliśmy zdanie:

NIE myśl o tym że widzisz fioletowego słonia.

Wystarczy że w sprytny sposób przemycimy słowo NIE w wypowiedzi tak aby nakłonić kogoś bardziej do podjęcia danego działa. Za przykład posłużyć może zdanie:

Nie myśl sobie o wakacjach na plaży: porozmawiajmy o ciężkiej pracy

Gdzie tutaj pojawia się manipulacja? Mieliśmy nie myśleć o wakacjach które właśnie sobie wyobrażamy. Łączymy ten fakt z ciężką pracą. W efekcie dostajemy obraz, że jeżeli nie weźmiesz się do roboty to o wakacjach możesz zapomnieć.

2 technika manipulacji – próbować.

Technika idealnie sprawdzi się w przypadku otrzymania zadania, którego nie mamy ochoty realizować. Wówczas z pomocą przychodzi nam słowo: próbować. Dostajemy to wymarzone zadanie i obiecujemy, że spróbujemy je wykonać. Oczywiście nie zabieramy się nawet za realizację. Nieco później brak wykonania tłumaczymy tym, że próbowaliśmy ale niestety się nie udało.

W efekcie w oczach naszego rozmówcy już nieco nas usprawiedliwiono w końcu próbowaliśmy – bardzo sprytne.

3 technika manipulacji – presupozycja.

Presupozycja to kolejna technika manipulacyjna. Podstawą tej techniki jest zbudowanie zdania w taki sposób aby w 1 części zdania przemycić dla nas ważniejszą sprawę a w drugiej np. pozostawić wybór rozmówcy. Dzięki takiej konstrukcji mózg rozmówcy jest bardziej zainteresowany drugą częścią zdania, która z naszego punktu widzenia nie ma wielkiego znaczenia. Dobrym przykładem może być zdanie:

Podczas przerwy wolisz zjeść zapiekankę czy hamburgera?

Jeżeli wyboru dokonano wówczas możemy być pewni, że przerwy nie spędzimy sami. Na tym od samego początku nam zależało.

Pozostałe 5 technik manipulacji omówiono dokładnie w filmie video. Zapraszam do obejrzenia!

Więcej materiałów dotyczących manipulacji znajdziesz: tutaj