Techniki manipulacji – odczarowane!

Do kategorii manipulacja trafia nowe podsumowanie książki Marka Skały pod tytułem Manipulacja Odczarowana.

W książce znajdziemy w bardzo przystępny sposób opisane skuteczne techniki manipulacji, które z powodzeniem możemy stosować niemal każdego dnia bez specjalnego przygotowania.

Jak sam autor podaje: od dzisiaj Manipulacja stała się odczarowana.

Tym razem w formie video zostały zaprezentowane najciekawsze techniki manipulacji – zapraszam do obejrzenia.

W filmie zostało zaprezentowane 7 technik skutecznej manipulacji.

1 technika manipulacyjna – magiczne słowo NIE

Pierwsza z nich dotyczy sprytnego użycia słowa NIE. To tutaj dość zaskakujące staje się w jaki sposób mózg buduje zdania.

Tak więc jeżeli mamy nie myśleć, dajmy na to o fioletowym słoniu to w pierwszej kolejności wyobrażamy sobie właśnie tego słonia – do którego później dodajemy słowo NIE i finalnie zbudowaliśmy zdanie:

NIE myśl o tym że widzisz fioletowego słonia.

Wystarczy że w sprytny sposób przemycimy słowo NIE w wypowiedzi tak aby nakłonić kogoś bardziej do podjęcia danego działa. Za przykład posłużyć może zdanie:

Nie myśl sobie o wakacjach na plaży: porozmawiajmy o ciężkiej pracy

Gdzie tutaj pojawia się manipulacja? Mieliśmy nie myśleć o wakacjach które właśnie sobie wyobrażamy. Łączymy ten fakt z ciężką pracą. W efekcie dostajemy obraz, że jeżeli nie weźmiesz się do roboty to o wakacjach możesz zapomnieć.

2 technika manipulacji – próbować.

Technika idealnie sprawdzi się w przypadku otrzymania zadania, którego nie mamy ochoty realizować. Wówczas z pomocą przychodzi nam słowo: próbować. Dostajemy to wymarzone zadanie i obiecujemy, że spróbujemy je wykonać. Oczywiście nie zabieramy się nawet za realizację. Nieco później brak wykonania tłumaczymy tym, że próbowaliśmy ale niestety się nie udało.

W efekcie w oczach naszego rozmówcy już nieco nas usprawiedliwiono w końcu próbowaliśmy – bardzo sprytne.

3 technika manipulacji – presupozycja.

Presupozycja to kolejna technika manipulacyjna. Podstawą tej techniki jest zbudowanie zdania w taki sposób aby w 1 części zdania przemycić dla nas ważniejszą sprawę a w drugiej np. pozostawić wybór rozmówcy. Dzięki takiej konstrukcji mózg rozmówcy jest bardziej zainteresowany drugą częścią zdania, która z naszego punktu widzenia nie ma wielkiego znaczenia. Dobrym przykładem może być zdanie:

Podczas przerwy wolisz zjeść zapiekankę czy hamburgera?

Jeżeli wyboru dokonano wówczas możemy być pewni, że przerwy nie spędzimy sami. Na tym od samego początku nam zależało.

Więcej materiałów dotyczących manipulacji znajdziesz: tutaj