Jedna rzecz – Gary Keller, Jay Papasan cz.2

Cała prawda – prosty sposób na efektywność

W rozdziale drugim autor Gary Keller stara się przedstawić jak łatwo znaleźć odpowiedzi na trudne pytania które przybliżają nas do osiągnięcia sukcesu. Okazuje się że jakość odpowiedzi zależy w głównej mierze od jakości zadanego pytania. Tak więc decydujące pytanie nie może być przypadkowe a dodatkowo musi być odpowiednio sformułowane.

JAKĄ JEDNĄ RZECZ MOGĘ ZROBIĆ,
ALE TAKĄ, ŻE GDY BĘDZIE ZROBIONA,
WSZYSTKO INNE STANIE SIĘ PROSTRZE
ALBO NIEISTOTNE?

Mając już postawione wyjątkowe pytanie należy się skupić na poszukaniu wyjątkowej odpowiedzi. Otóż odpowiedź może być prosta i ogólna, konkretna ale nadal ogólna, ambitna i ogólna lub ta najbardziej poszukiwana ambitna i konkretna. Wydaje się to bardzo zagmatwane jednakże Gary Keller opisuje to bardzo sensownie i dokładnie wyjaśnia różnice. Jednakże co daje mi to pytanie w praktyce? Hym…

Rozdział 14 – wyznaczanie celu na teraz || Jedna rzecz – Gary Keller

W tym rozdziale znajdziemy odpowiedź na powyższe pytanie. Stawiając sobie wielki cel odległy w czasie musimy mieć bardzo dobrym plan na jego realizację. Co więcej musimy wykazać się dyscyplina, silną wolą, oraz wykreować pewne nawyki. Rozpisanie takiego planu okazuje się łatwiejsze jeżeli mamy do dyspozycji zasadnicze pytanie Gary-ego i umiejętność wyznaczania celu na teraz. Poniżej na zdjęciu mamy rozpisany cały proces.

Cel na teraz

„I wreszcie w oparciu o cel na dziś, jaką jedną rzecz mogę zrobić właśnie teraz z myślą o realizacji dzisiejszego celu, który zbliży mnie do realizacji celu tygodniowego, ten zaś do miesięcznego, ten do rocznego, ten do pięcioletniego, a ten do długofalowego?”

Gary Keller, 2018, s. 153.

Ostatnie strony książki || Jedna rzecz – Gary Keller

Ostatnie rozdziały stanowią podsumowanie całej treści zawartej w książce przeplatane różnymi przemyśleniami autora dotyczącymi efektywnego i udanego życia. Osiąganie wyjątkowych rezultatów wymaga wielu poświęceń i wielu godzin pracy. Znajdziemy tutaj nawiązanie do teorii 10 tysięcy godzin które należy poświęcić aby w danej dziedzinie osiągnąć poziom mistrzowski.

„Droga do mistrzowskiego opanowania jakiejś dziedziny polega nie tylko na tym, by robić wszystko najlepiej, jak się umie, lecz także by robić najlepiej, jak się da to zrobić.” 

Gary Keller, 2018, s. 181.

Autor książki podaje również dwa podejścia do wykonania zadania:

  • Energiczne – robimy to co przychodzi nam do głowy bazując na utartych schematach celem jak najszybszego zrealizowania danego zadania nie przekraczając przy tym granic własnych  możliwości.
  • Pomysłowe – przed rozpoczęciem realizacji danego zadania przeprowadzamy analizę problemu dzięki czemu szacujemy możliwości  i wybieramy najlepszą metodę rozwiązania.

Osoby zaliczające się do grupy energicznych najczęściej wychodzą z założenia „dobrze jest jak jest”, lub „za te pieniądze nie można było lepiej tego zorganizować”. Godzą się z automatu na pewne ustępstwa i swoje zadania realizują zgodnie z oczekiwaniami. Natomiast osoby z grupy pomysłowych poprzez dobre zarządzanie swoim czasem (jedną rzeczą) są w stanie przemyśleć sedno sprawy, wyznaczyć najważniejsze cele do zrealizowania zadania ale w sposób mistrzowski, wykraczając po za utarte standardy.

Gary Keller podkreśla również jak ważna jest odpowiedzialność w życiu człowieka pomysłowego. Dobry manager musi mieć umiejętność wzięcia na klatę następstw własnych działań, jest to niezmiernie ważne gdy pojawią się pierwsze trudności na drodze kariery bo ludzie odpowiedzialni trwają pomimo problemów i nie przestają walczyć. Brak świadomości swoich czynów doprowadzi nas do kapitulacji a tym samym do porażki w walce o sukces.

Czterech złodziei produktywności.

  1. Nieumiejętność odmawiania
  2. Lęk przed chaosem
  3. Złe nawyki zdrowotne
  4. Brak wsparcia ze strony otoczenia

Podsumowując, w ostatnim rozdziale Gary Keller ostrzega nas przed czterema złodziejami produktywności. Nie będę tutaj dokładnie opisywał każdego z nich ponieważ odebrałbym Wam przyjemność z czytania tego rozdziału jednakże chciałem nadmienić że do tej pory nie spotkałem się z tak jasno opisanym wpływem otoczenia na kształtowanie naszej osobowości. Te ostatnie klika stron wywarło na mnie duże wrażenie – zresztą jak i cała książka. Jest to jedna z pozycji godnych polecenia.

„ Trzeba żyć tak, aby na koniec jak najmniej żałować .” 

Gary Keller, 2018, s. 217.