Intryga, kłamstwo czyli skuteczna manipulacja
Przed nami kolejna książka z kategorii manipulacją, którą warto przeczytać. Książka została napisana jak typowy podręcznik a tym samym ilość treści, które można by zaprezentować jest bardzo duża. Każda technika manipulacyjna składa się z czterech kroków opisanych na samym początku w przejrzysty sposób.

- Wybór osoby docelowej.
- Przygotowanie do wdrożenia techniki.
- Zastosowanie danej techniki.
- Kontrola działania wprowadzonej techniki manipulacji.
TECHNIKA ATRAKCYJNOŚCI
Za jej pomocą stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach naszego celu, na którym będziemy używać manipulacji. W jaki sposób można to zrobić? Jak się okazuje postępując według zaproponowanego przez autorkę schematu to będzie bardzo proste.
Musimy tutaj uzbierać trochę informacji o zainteresowaniach naszej ofiary, cechach osobowości, nietuzinkowych upodobaniach czy przekonaniach religijnych. Istotny również może być język jakim posługuje się nasz cel a nawet charakterystyczne dodatki do garderoby. Następnie wdajemy się w rozmowę z naszą ofiarą, zaczynając od ogólnych pytań. Kolejno nasza rozmowa schodzi na zainteresowania i tematy które wcześniej zostały przez nas sprawdzone, oraz przygotowane. Dzięki temu wzbudzamy większe zainteresowanie a tym samym stajemy się bardziej atrakcyjni!.
TECHNIKA PRZYPODOBANIA
W przypadku zastosowania tej techniki manipulacyjnej nasz cel nie może być przypadkowy. Wybieramy tutaj osobę ustawioną wyżej w hierarchii.

Co bardzo ważne miejsce przypodobania się nie może być przypadkowe, ponieważ jak schlebiać np. przełożonemu to już najlepiej bez obecności osób postronnych. Pochlebstwa w drugą stronę nie są źle odbierane, bo szef może przecież chwalić podwładnych natomiast gdy podwładny chwali szefa to na tle grupy często jest odbierane jako podlizywanie się – a takiego odbioru oczywiście chcemy uniknąć. Konkretne przykłady znajdziesz w filmie na dole wpisu 🙂
TECHNIKA MANIPULACJI – INTRYGA
Wyróżnikiem tej techniki jest fakt, że na cel będziemy wpływać pośrednio ponieważ do zrealizowania planu potrzebujemy osobę trzecią – sprzymierzeńca który finalnie spełni rolę tylko narzędzia.

Poszukiwanie narzędzia będzie pracochłonne, ponieważ poszukiwania musimy zacząć od otoczenia naszego celu. Najlepiej sprawdzi się osoba wpływowa lub powiązana emocjonalnie z naszym celem. Ponad to musimy mieć możliwość dotarcia do naszego przyszłego sojusznika. Idealnie nada się tutaj osoba, która również będzie widzieć korzyść z zaszkodzenia naszemu celowi.
Po co nam sojusznik do uszycia intrygi?
Startujemy razem z naszym celem w konkursie na posadę kierowniczą w kontroli jakości. Generalnie ta informacja okrążyła całą firmę i mamy wielu popleczników, jednakże patrząc na kompetencje nasz cel ma większe szanse na zajęcie w/w stanowiska. Jeżeli sami będziemy krytykować lub oczerniać naszego rywala wówczas mamy gwarancję, że nie otrzymamy awansu. Tutaj pomocny będzie sojusznik, który jest osoba bliską naszego celu a więc dużo bardziej wiarygodną.
W rozmowie z sojusznikiem w sekrecie wyjawiamy nowinę dotyczącą naszego rywala, który podobno zbiera na jego temat informacje w sprawie błędów przy prowadzeniu ostatniego projektu. Przecież to ewidentnie wskazuje, że nasz rywal chce się pozbyć z pracy naszego sojusznika. Ponad to po zajęciu stanowiska w kontroli jakości będzie to jeszcze łatwiejsze do zrealizowania.
Pamiętajmy, że wybór naszego narzędzia (sojusznika) nie był przypadkowy. Dobrze wiemy jak przekazanie nowiny o chęci pozbycia się sojusznika z pracy przez naszego rywala wpłynie na jego nastawienie. Tym oto sposobem nasze narzędzie staje się bardziej do nas przywiązane a jednocześnie negatywnie nastawione na naszego rywala.
Dorzucając do tego w wielkiej tajemnicy informację, o romansie naszego konkurenta z członkiem komisji gwarantujemy sobie przewagę używając w czystej postaci intrygi.
TECHNIKA MANIPULACJI – KŁAMSTWO
Przygotowanie się do kłamania to proces w głównej mierze polegający na zdobyciu wiedzy, która ustrzeże nasz przed ewentualnym wykryciem w roli kłamcy.

Przygotowanie się do kłamania jest bardzo proste. Wystarczy, że poznamy metody dzięki, którym w efektywny sposób będziemy w stanie oprzeć się próbom wykrycia. Warto zapamiętać, że nasz rozmówca podczas próby zdemaskowania kłamcy będzie brał pod uwagę w:
- 55% mowę ciała,
- 38% brzmienie głosu,
- 7% treść naszych wypowiedzi.
Kiedy popatrzymy na rozkład procentowy rzeczy analizowanych przez naszego rozmówcę wtedy zobaczymy, że można nauczyć się dobrze kłamać. Dlaczego? – Ponieważ, sama treść wypowiedzi nie ma wielkiego znaczenia.
Wszystkie sposoby wykrycia kłamcy, oraz dużo więcej informacji o książce Glorii Beck znajdziesz w filmie poniżej:
Więcej materiałów dotyczących manipulacji znajdziesz: tutaj